Hisseli Arsa Tapu İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Hisseli bir arsanız varsa, istenilen belgeleri tapu sicil müdürlüğündeki ilgili memura ileterek alış ve satış işlemlerinizi yapabilirsiniz. Alıcıların dikkat etmesi gereken konular;

  • Satın alınan gayrimenkule ilişkin hissenin üzerindeki takyidatlar hanesine (mülkiyet hakkını kısıtlayan şerhler, beyanlar, irtifak hakları) bakılarak üzerinde bir kısıtlama olup olmadığına bakılmalı.
  • Sit alanında olup olmadığına bakılmalı (üzerinde inşaat yapamazsınız).
  • Gayrimenkul bedeli ödemesini banka/finans kurumu/posta üzerinden yapınız. Hangi konuda olursa olsun, 8.000 TL üzerinde yapılan işlemlerin banka/finans kurumu/posta üzerinden yapılması gerekmektedir. Vergi incelemesinde durumun tespiti halinde özel usulsüzlük cezası alırsınız. Gerçek bedel üzerinden banka/finans kurumu/posta üzerinden parayı yatırırsanız vergilendirmenin gerçek değer üzerinden yapılmasının haricinde, alıcı ve satıcı açısından da açılabilecek herhangi bir davadan zarar etme tehlikesini önlemiş olursunuz.
  • Tapudaki takyidatlar hanesinin incelenmesi konusunda uzman bir hukukçudan yardım alınmasında fayda vardır çünkü takiyadatlar hanesinde yazılanların ne demek olduğunu bilemeyebilirsiniz. Tapu sicilindeki görevli memur bu konuda yeterli bilgi vermeyebilir. Daha sonra telafisi güç zararlar oluşmaması için uzman bir hukukçudan yardım alınız.

“Satın alınan gayrimenkule ilişkin hissenin üzerinde kısıtlama olup olmadığına bakılmalıdır ve ödemenin gerçek bedel üzerinden ve banka yolu ile yapılması zorunludur. “

Nizam TUTUCU
Emlak Danışmanı

Bir Yorum Gönder