Ev Sahibi Hangi Tadilatları Karşılamak Zorunda Değildir?

Ev sahipleri kullanımdan kaynaklanan bazı tadilatları üstlenmeyi kabul etmeyebilirler. Bu duruma örnek verecek olursak; musluklar, elektrik prizleri, kombi kullanımı gibi. Uygulamada en çok yaşanan sıkıntı kombi kullanımı ile ilgilidir. Kombi kullanımından kaynaklanan bir durumdan dolayı arızalandıysa  mal sahibi bu masrafı üstlenmeyi kabul etmeyebilir. Her gün kullanılan, her an fayda sağlanılan evin pencereleri, kapıları gibi yerlerle ilgili küçük arızları ve bunların kullanımından kaynaklanacak bozulmaları, kırılmaları da mal sahibi karşılamak zorunda değildir. Ancak dairenin bulunğu yer bir apartman ise kat mülkiyeti kanunundan kaynaklanan veya bir site ise site yönetiminde karar altına alınan demirbaşların yapılması, örneğin çatı kaplaması, asanösrün değiştirilmesi, su deposu yapılması gibi demirbaşa ait şeyleri daire sahibi karşılamak durumundadır.

  • Mal sahibi, kullanımdan kaynaklanan musluk, elektrik prizi ve kombi arızalarını üstlenmez.

  • Günlük kullanıma bağlı olarak evin kapılarında ve pencerelerinde meydana gelebilecek arızaları daire sahibi üstlenmek zorunda değildir.

  • Kat mülkiyeti kanunu veya site yönetimi tarafından alınan kararlar doğrultusunda demirbaşların yapımından kaynaklanan masrafı ev sahibi karşılamak durumundadır.

Nizam TUTUCU
Emlak Danışmanı

Bir Yorum Gönder